Συμμετοχή του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στην "Βραδιά του Ερευνητή" 2015

Η «Βραδιά του Ερευνητή», μία πρωτοβουλία της Koμισιόν, πραγματοποιείται κάθε χρόνο σε όλες τις χώρες μέλη της ΕΕ. 1.500.000 επισκέπτες σε 300 Ευρωπαϊκές πόλεις συμμετέχουν την τελευταία Παρασκευή του Σεπτέμβρη στη «Βραδιά του Ερευνητή», σε ένα θεσμό που κρατά 10 χρόνια. Στόχος είναι να αναδείξει, μέσω ποικίλων δράσεων, το επάγγελμα του ερευνητή.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην "Βραδιά του Ερευνητή" που πραγματοποιήθηκε στις 25/09/2015 στο Κουρσούμ Τζαμί, με δύο παρουσιάσεις:
1. Το Hydrobot "Argolith":
Η ομάδα υδρορομποτικής του σχολείου μας κατασκεύασε το Hydrobot Argolith, ένα υποβρύχιο όχημα (Remoted Operated Vehicle –ROV) το οποίο
-είναι φτιαγμένο από απλά υλικά
-μπορεί να πάει όσο βαθιά επιθυμεί ο δημιουργός του
-εξερευνά τον πυθμένα της θάλασσας, της λίμνης ή του ποταμού
-με τη βοήθεια αισθητήρων και άλλων συσκευών μπορεί να κάνει μετρήσεις βάθους, να λάβει δείγματα νερού για ανάλυση, αλλά και να τραβήξει μοναδικές υποβρύχιες φωτογραφίες ή video.
Επεκτάσεις:
-Οι μαθητές κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν Σύστημα Καταγραφής Δεδομένων (Data Logging) για την μέτρηση και καταγραφή της θερμοκρασίας και της φωτεινότητας, χρησιμοποιώντας ένα μικροελεγκτή Arduino.
- Πρόσθεσαν κάμερα υψηλής ανάλυσης, η οποία μεταδίδει ζωντανή εικόνα από το Argolith

2. Κατασκευή ενός ρομποτικού οχήματος για την πραγματοποίηση περιβαλλοντικών μετρήσεων σε έναν άγνωστο πλανήτη.
Η ομάδα ρομποτικής του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων (B.E.A.S.T.) κατασκεύασε τον WA.TE.x. (Water and Temperature Explorer), ένα ρομπότ Lego EV3 μαζί με τον μικροελεγκτή Arduino, στο οποίο έχει ενσωματωθεί:
• Πεχάμετρο για την ανάλυση του ph του νερού
• Αισθητήρας θερμοκρασίας
Μέσω σύνδεση WiFi το συγκεκριμένο robot έχει την δυνατότητα να μεταδίδει τις μετρήσεις σε πραγματικό χρόνο οι οποίες απεικονίζονται σε γράφημα μέσω κατάλληλου λογισμικού

Βρίσκεστε εδώ: Home Δραστηριότητες Εκδηλώσεις Συμμετοχή του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στην "Βραδιά του Ερευνητή" 2015