2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Με επιτυχία διεξήχθη στο σχολείο μας η 2η «Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού» με θέμα «Σχολικός Αθλητισμός – Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά Ιδεώδη μέσα από τα Ολυμπιακά και τα Παραολυμπιακά Αθλήματα».

Η εκδήλωση άρχισε με μια ενδιαφέρουσα παρουσίαση στους μαθητές των Ολυμπιακών Ιδεωδών των Ολυμπιακών και ΠαραολυμπιακώνΑγώνων η οποία συνοδευόταν από φωτογραφικό υλικό και βίντεο.

Στη συνέχεια οι μαθητές της Α΄ τάξης παρουσίασαν στον αύλειο χώρο του σχολείου αγώνα δρόμου με συνοδό, ένα παραολυμπιακό άθλημα για άτομα με αναπηρία στην όραση . Αμέσως μετά οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης παρουσίασαν τα παραολυμπιακά αθλήματα της καλαθοσφαίρισης και της πετοσφαίρισης.

Παράλληλα, ομάδες μαθητών δημιούργησαν ένα πανό με κεντρικό σύνθημα το «ευ αγωνίζεσθαι» και «ίσες ευκαιρίες χωρίς διακρίσεις». Επίσης, οι μαθητές κατασκεύασαν στεφάνια ελιάς «κότινους» με τα οποία ο διευθυντής του σχολείου βράβευσε τους νικητές των αθλημάτων που έλαβαν χώρα στη συνέχεια όπως τουρνουά πετοσφαίρισης, αγώνας ποδοσφαίρου και διαγωνισμός τρίποντου.

Υπεύθυνη για το συντονισμό της διοργάνωσης ήταν η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του σχολείου σε άριστη συνεργασία με το σύλλογο διδασκόντων. Υπήρξε καθολική συμμετοχή των μαθητών, οι οποίοι ενθουσιάστηκαν με τις δραστηριότητες, ενστερνιζόμενοι το μήνυμα της ημέρας «Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΕΝΩΝΕΙ».

Βρίσκεστε εδώ: Home Δραστηριότητες Εκδηλώσεις 2η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού