Arduino Day 2015 στο 7ο Γ.Ε.Λ. Τρικάλων

Το Σάββατο 28-03-2015 το σχολείο μας συμμετείχε στην ημέρα για το Arduino (Arduino Day 2015). Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές της ομάδας υδρορομποτικής του σχολείου μας συγκεντρώθηκαν στο χώρο του εργαστηρίου Πληροφορικής και για δύο περίπου ώρες (από τις 15.30 έως και τις 17.30) ασχολήθηκαν με την δημιουργία και τον προγραμματισμό ενός συστήματος καταγραφής μετρήσεων (Data Logging).

Οι μαθητές κατασκεύασαν και προγραμμάτισαν Σύστημα Καταγραφής Δεδομένων (Data Logging) για την μέτρηση και καταγραφή της θερμοκρασίας και της φωτεινότητας, χρησιμοποιώντας μία Data Logging Shield (πλακέτα επέκτασης του Arduino) της Adafruit, η οποία παρέχει το Κύκλωμα Πραγματικού Χρόνου (RTC) και το κύκλωμα εγγραφής στην κάρτα μνήμης (SD Card), και το οποίο θα ενσωματωθεί στο hydrobot "Argolith" για να αποτελέσει τον "εγκέφαλό " του. Το κύκλωμα ολοκληρώθηκε και ο προγραμματισμός του έγινε από τους μαθητές. Δοκιμάστηκε και λειτουργεί αποδοτικά, ενώ μένει να τοποθετηθεί στην ειδική αδιάβροχη θήκη.

Με το πέρας της εκδήλωσης γονείς των μαθητών της ομάδας υδρορομποτικής, του οποίους και ευχαριστούμε θερμά,  βρέθηκαν στο χώρο του εργαστηρίου και ενημερώθηκαν για τις δημιουργίες των παιδιών τους.

Θα πρέπει να ευχαριστήσουμε θερμά τους υπεύθυνους της διαδικτυακής πλατφόρμας codebender.cc, η οποία χρησιμοποιήθηκε από τους μαθητές για τον προγραμματισμό του Arduino Uno, και η οποία προσέφερε στους μαθητές μας τρεις(3) μπλούζες και αυτοκόλλητα. Επιπλέον, ανάμεσα στους μαθητές που συμμετείχαν, πραγματοποιήθηκε κλήρωση από τους διαχειριστές της codebender.cc με δώρο, ένα Arduino Uno, το οποίο και κέρδισε ο μαθητής Καλαντζής Σωτήρης της Α' τάξης.

Βρίσκεστε εδώ: Home Δραστηριότητες Εκδηλώσεις Arduino Day 2015 στο 7ο Γ.Ε.Λ. Τρικάλων