"Η Ώρα του Κώδικα" στο 7ο ΓΕΛ Τρικάλων

“Η Ώρα του Κώδικα” (Hour of Code) είναι μια ωριαία εισαγωγή στην επιστήμη των υπολογιστών (προγραμματισμό), σχεδιασμένη να απομυθοποιήσει κώδικα και να δείξει ότι καθένας μπορεί να μάθει τα βασικά. Πρόκειται για ένα παγκόσμιο γεγονός το οποίο γίνεται από 07/12/2015 έως και 13/12/2015. Συμμετέχουν πάνω από 180 χώρες και πάνω από 100 εκατομμύρια μαθητές.

Οι μαθητές του σχολείου δημιουργούν

την δική τους "Ώρα του Κώδικα"

Όπως και κάθε χρόνο έτσι και φέτος το σχολείο μας συμμετείχε  στην «Ώρα του Κώδικα» (Hour of Code) με μία σειρά δράσεων οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στο Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του σχολείου. Οι δράσεις αυτές είχαν ως βασικό στόχο τη χρήση της ρομποτικής για την εισαγωγή των μαθητών στο προγραμματισμό. Πιο συγκεκριμένα πραγματοποιήθηκαν οι εξής δράσεις:

• Ενημέρωση των μαθητών για την “Ώρα του Κώδικα”: Ενημερώθηκαν μαθητές της Α' και Β' τάξης.
  • Προγραμματίζω ρομπότ (Lego Mindstorms EV3) με χρήση φορητών συσκευών (tablet). Οι μαθητές χρησιμοποιώντας το κατάλληλο λογισμικό (Lego Mindstorms EV3 programming App) προγραμμάτισαν τις ρομποτικές κατασκευές που είχαν ήδη δημιουργήσει χρησιμοποιώντας φορητές συσκευές (tablet) και όχι ηλεκτρονικούς υπολογιστές. Στη δράση αυτή συμμετείχαν μαθητές της Α' Τάξης.
  • Προγραμματίζω ιπτάμενα ρομπότ (τετρακόπτερα – drones) με χρήση της JavaScript: Όλοι οι μαθητές της Β' τάξης ενημερώθηκαν σχετικά με τα τετρακόπτερα drones και τον τρόπο πτήση τους και στη συνέχεια κλήθηκαν να γράψουν προγράμματα σε JavaScript προκειμένου να προγραμματίσουν τις πτήσεις των drones. Στη συνέχεια εκτέλεσαν τα προγράμματα στο χώρο του Εργαστηρίου Εκπαιδευτικής Ρομποτικής κάνοντας το drone να πετάξει και να εκτελέσει κάποιες «αποστολές».

Βρίσκεστε εδώ: Home Δραστηριότητες Εκπαιδευτικά Προγράμματα "Η Ώρα του Κώδικα" στο 7ο ΓΕΛ Τρικάλων