Συμμετοχή του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα "Open Discovery Space"

open discovery scienceΤο σχολείο μας, σύμφωνα με την απόφαση 05/20-01-2015 του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, είναι μία από τις 121 σχολικές μονάδες της χώρας μας που συμμετέχουν σε εθνικού επιπέδου δράσεις, στο πλαίσιο υλοποίησης του Ευρωπαϊκού έργου "Open Discovery Space".

Το έργο Open Discovery Space (http://www.opendiscoveryspace.eu/) αποτελεί μια συντονισμένη πανευρωπαϊκή προσπάθεια με στόχο την ενθάρρυνση και υποστήριξη των σχολείων της Ευρώπης για την αξιοποίηση ψηφιακού εκπαιδευτικού υλικού στη διδασκαλία. Το έργο συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή στο πλαίσιο του Policy Support Program (PSP) και υλοποιεί τους βασικούς στόχους της «Digital Agenda for Europe - Action 68».

Στο έργο συμμετέχουν ως εταίροι 50 φορείς από 25 ευρωπαϊκές χώρες, όπως Πανεπιστήμια, Εταιρείες, Εκπαιδευτικά και Τεχνολογικά Κέντρα και πολυάριθμες εκπαιδευτικές κοινότητες από όλες τις χώρες της Ευρώπης. Από την Ελλάδα στο πρόγραμμα συμμετέχουν το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ», το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο - Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), το Πανεπιστήμιο Πειραιώς, η Ελληνογερμανική Αγωγή, η AgroKnow Technologies. Το συντονισμό του έργου έχει αναλάβει η Intrasoft International.

Στο πλαίσιο του Open Discovery Space δημιουργείται μια πολύγλωσση πύλη κοινωνικής δικτύωσης, που αποτελεί ενιαίο σημείο πρόσβασης για τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς στους ψηφιακούς εκπαιδευτικούς πόρους πολλών Ευρωπαϊκών Αποθετηρίων εκπαιδευτικού υλικού. Το Πανελλήνιο Ψηφιακό Αποθετήριο Μαθησιακών Αντικειμένων «Φωτόδεντρο» του ΥΠΠΑΙΘ, που υλοποιεί το Ινστιτούτο Τεχνολογίας Υπολογιστών & Εκδόσεων «ΔΙΟΦΑΝΤΟΣ» στο πλαίσιο του «Ψηφιακού Σχολείου», αποτελεί ένα από τα βασικά αποθετήρια που έχουν συνδεθεί με το Open Discovery Space.

Επιπλέον το Open Discovery Space παρέχει στον εκπαιδευτικό τα κατάλληλα εργαλεία για να δημιουργήσει, να αποθηκεύσει και να μοιραστεί με άλλους τα δικά του εκπαιδευτικά σχέδια και σενάρια, ακόμη και σε επίπεδο σχολικής μονάδας. Πέρα από εκπαιδευτικό υλικό, το Open Discovery Space δίνει τη δυνατότητα σε κάθε σχολείο να δημιουργήσει γρήγορα, εύκολα και χωρίς κόστος τη δική του σχολική πύλη ή στον κάθε εκπαιδευτικό να αναπτύξει την δική του εκπαιδευτική κοινότητα. Μέσα από αυτές τις σχολικές κοινότητες έχουν ήδη αναπτυχθεί πολλές καινοτόμες δράσεις μεταξύ των σχολείων διαφόρων ευρωπαϊκών χωρών.

Βρίσκεστε εδώ: Home Δραστηριότητες Εκπαιδευτικά Προγράμματα Συμμετοχή του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα "Open Discovery Space"