Συμμετοχή του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στο Δ' Ποιητικό Συμπόσιο

Όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, το σχολείο μας συμμετείχε στο Δ΄ Ποιητικό Συμπόσιο που πραγματοποιήθηκε στο 3Ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων, Οδυσσέας Ελύτης, την Πέμπτη 10/03/2016. Το σχολείο μας συμμετείχε με τέσσερις μαθήτριες, τρεις από την Α΄ Λυκείου και μία από τη Γ΄ Λυκείου. Από την Α΄ Λυκείου έλαβαν μέρος η Πρίφτη Σάρα με το ποίημα με τίτλο «Ένα δάκρυ», η Τζέλη Ηρώ με το ποίημα με τίτλο «Συγγνώμη» και η Χονδρού Ελένη με δύο ποιήματα, το «Σχολείο», το οποίο συνέγραψε όταν ήταν στο Δημοτικό και το «Γιατί να μην μπορώ…», το οποίο έγραψε ειδικά για το Δ΄ Ποιητικό Συμπόσιο. Από τη Γ΄ Λυκείου πήρε μέρος η Μπίχτα Χριστίνα με το ποίημα «Καλοκαίρι».

Οι μαθήτριες είχαν την τύχη να παρευρεθούν σε μια πολύ όμορφη και πολύ καλά οργανωμένη εκδήλωση, η οποία συνδύαζε τη μουσική με την ποίηση, καθώς οι μαθήτριες και όλοι οι παρευρισκόμενοι, εκτός από ποιήματα άκουσαν και μουσική από τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου. Οι μαθήτριες του σχολείου μας έζησαν μια μοναδική εμπειρία, ήρθαν σε επαφή με τον κόσμο της ποίησης και της ποιητικής δημιουργίας, γνώρισαν μαθητές από άλλα σχολεία και εμπλούτισαν τον ψυχικό τους κόσμο, γιατί η ποίηση, όπως και κάθε μορφή τέχνης, εξυψώνει τον άνθρωπο και διευρύνει τους πνευματικούς του ορίζοντες.

Βρίσκεστε εδώ: Home Δραστηριότητες Συμμετοχή σε διαγωνισμούς Συμμετοχή του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων στο Δ' Ποιητικό Συμπόσιο