Ετήσιο συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων

Ο Σοφοκλής (496-406 π.Χ.), από τους μεγαλύτερους τραγικούς ποιητές της Αρχαίας Ελλάδας, είναι ο κατεξοχήν εκπρόσωπος του αθηναϊκού κλασικού ιδεώδους, που ανέδειξε την τραγωδία σε ύψιστο βαθμό αρμονικής τελειότητας. Ως δραματικός ποιητής συνεχίζει και τελειοποιεί  το ελληνικό δράμα, όπως το συνέλαβε και το ολοκλήρωσε ο Αισχύλος. Με τις τραγωδίες του, από τις οποίες διασώθηκαν μόνο εφτά, αποκαλύπτει το ηθικό μεγαλείο της ανθρώπινης φύσης και η δραματική τέχνη, με το μελίρρυτον ύφος και την απόλυτη ψυχολογική ακρίβεια, φτάνει στο απόγειό της. Οι τραγωδίες του, με χαρακτήρα ανθρωποκεντρικό, είναι διαχρονικές και επίκαιρες σε κάθε εποχή.

Βρίσκεστε εδώ: Home Καθηγητές Συνέδρια - Ημερίδες Ετήσιο συνέδριο της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων