Δ΄ Ποιητικό Συμπόσιο

elythsΣτις 10 Μαρτίου 2016, μια ημέρα αφιερωμένη στον  Οδυσσέα Ελύτη, το 3ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων «ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ»  πραγματοποιεί το Δ΄ Ποιητικό Συμπόσιο, στο οποίο μπορούν να λάβουν μέρος:

1. Μαθητές των Λυκείων του Νομού Τρικάλων απαγγέλλοντας ένα ποίημά τους.
2. Καθηγήτριες και καθηγητές των Γυμνασίων και Λυκείων του Νομού Τρικάλων απαγγέλλοντας και αυτοί ένα ποίημά τους.

Το Ποιητικό Συμπόσιο δεν είναι διαγωνισμός αλλά σύναξη ποιητών και σκοπό έχει:
1. Να  ενθαρρύνει τους μαθητές να καλλιεργήσουν το ποιητικό τους ταλέντο.
2. Να δείξει, πως στη σημερινή  εποχή μας  υπάρχουν ποιητές ανάμεσά μας και αυτό θα το πετύχει με την παρουσία και συμμετοχή συναδέλφων στην εκδήλωση.

Σε όλους τους  ποιητές, μαθητές και καθηγητές, που θα λάβουν μέρος θα δοθεί τιμητικός έπαινος και αναμνηστικό υλικό. Τα ποιήματα να αποσταλούν σε ηλεκτρονική μορφή μέχρι τις 30 Ιανουαρίου 2016 και να μην ξεπερνούν τους 40 στίχους. Μαζί με το ποίημα να αποσταλεί και ένα σύντομο βιογραφικό του ποιητή, γραμμένο σε γ΄ πρόσωπο.

Η εμπρόθεσμη αποστολή των ποιημάτων και των βιογραφικών θα βοηθήσει να οργανωθεί το Ποιητικό Συμπόσιο καλύτερα από πέρυσι.

Το 3ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων «ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ» θα έχει το δικαίωμα να δημοσιεύσει και να εκδώσει τα ποιήματα αναφέροντας τον δημιουργό και το σχολείο του.
Πληροφορίες στο τηλέφωνο 24310-22571 του 3ου Γενικού Λυκείου Τρικάλων «ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΕΛΥΤΗΣ».

Βρίσκεστε εδώ: Home Μαθητές Διαγωνισμοί Δ΄ Ποιητικό Συμπόσιο