Κατασκευή και προγραμματισμός ρομποτικού οχήματος για διαχωρισμό χρωμάτων

Η Ομάδα Ρομποτικής του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων, στην οποία συμμετέχουν επιπλέον οι μαθητές Χρήστος Πετσούλας και Τζον Τσάπας, ασχολήθηκε με την κατασκευή και τον προγραμματισμό ενός ρομποτικού οχήματος το οποίο θα έχει την ικανότητα να ταξινομεί "πλακίδια" με βάση το χρώμα τους.

Την προηγούμενη εβδομάδα ολοκληρώθηκε η κατασκευή και ο προγραμματισμός έγινε την δεύτερη εβδομάδα. Στην κατασκευή και τον προγραμματισμό ασχολήθηκαν όλες οι μαθητές.

Στόχος ήταν η διδασκαλία της εντολής Αν (If) καθώς και της δομής επανάληψης (Loop). Ακολουθεί το αντίστοιχο υλικό που διανεμήθηκε στους μαθητές.

Βρίσκεστε εδώ: Home Μαθητές Ομάδα Ρομποτικής Κατασκευή και προγραμματισμός ρομποτικού οχήματος για διαχωρισμό χρωμάτων