Οι μαθητές της ομάδας Υδρορομποτικής του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων οι οποίοι κατασκεύασαν το υδρορομπότ με στόχο την εξερεύνηση των ποταμών των Τρικάλων. βραβεύτηκαν από το Δήμο Τρικκαίων το βράδυ της Δευτέρας 22 Ιουνίου 2015 για το δημιούργημά τους, στην ειδυλλιακή τοποθεσία του μικρού θεάτρου στις όχθες του Ληθαίου, πίσω από το Τζαμί.

Το υδρορομπότ παρουσιάστηκε στους τρικαλινούς που βρέθηκαν στο θεατράκι. Παρουσιάστηκε ο όλος σχεδιασμός, η διαδικασία κατασκευής, τα προβλήματα που αντιμετώπισαν οι μαθητές, ο τρόπος επίλυσής τους, η πορεία μέχρι την τελική φάση. Μια φάση που χειροκροτήθηκε, καθώς όταν το ρομποτάκι έπεσε στον Ληθαίο και άρχισε να καταγράφει εικόνες, οι γονείς, οι συμμαθητές, οι φίλοι των μαθητών της ομάδας, αισθάνθηκαν τη χαρά της δημιουργίας. Την οποία οι ίδιοι οι έφηβοι συμμερίζονταν στη συνέχεια με άλλα παιδιά, μικρότερης ηλικίας, επιδεικνύοντάς τους τις δυνατότητες του συγκεκριμένου ρομπότ.

Για τα οφέλη αυτής της κατασκευής, που δείχνει, συν τοις άλλοις, και τις δυνατότητες της εκπαίδευσης μίλησε ο Δήμαρχος Τρικκαίων κ. Δημήτρης Παπαστεργίου στον χαιρετισμό του, ενώ η βράβευση των μαθητών από την Αντιδήμαρχο Παιδείας, Νεολαίας, Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δήμου Τρικκαίων, κ. Βασιλένα Μητσιάδη, ήταν απλώς η αναγνώριση των δυνατοτήτων που ανοίγονται, εάν η πρωτοβουλία συνδυαστεί με το μεράκι και τις γνώσεις. Όπως, δηλαδή, συνέβη, με τους μαθητές της συγκεκριμένης ομάδας, οι οποίοι «κέρδισαν» ένα tablet για το σχολείο τους, δωρεά της αντιδημάρχου. Κυρίως, όμως, κέρδισαν τα οφέλη της συμμετοχής σε μια ομάδα με τόσο πρωτότυπη, όσο και χρήσιμη ιδέα.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα και βραβεύτηκαν ήταν οι εξής:
Ελένη Κλιάφα
Ελένη-Μαρία Μπαντόλα
Ουρανία Μπέλσι
Αχιλλέας Αλέκος
Γιώργος Αλέκος
Κων/νος Βράντζας
Βασίλης Γκατζής
Θανάσης Γούσιος
Σωτήρης Καλαντζής
Παναγιώτης Καρατζάς
Ραφαήλ-Ανδρέας Μουτογιώργος
Οι υπεύθυνοι καθηγητές του προγράμματος ήταν οι εξής:
Σεβαστή Τσιλίκη
Βασίλειος Σπάχος
Θα θέλαμε για μία ακόμη φορά να ευχαριστήσουμε τον Δήμο Τρικκαίων για την στήριξη που παρείχε στο όλο εγχείρημα.

Βρίσκεστε εδώ: Home Το Σχολείο μας Διακρίσεις Βράβευση μαθητών της Ομάδας Υδρορομποτικής του 7ου ΓΕΛ Τρικάλων από το Δήμο Τρικκαίων