Το σχολείο μας διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2015, ο οποίος διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας, την Υπηρεσία Συνεργασίας και Μορφωτικής Δράσης της Πρεσβείας της Γαλλίας καθώς και τις γαλλόφωνες πρεσβείες στην Ελλάδα. Οι μαθήτριες της Α? Λυκείου Μπέλσι Ουρανία και Κλιάφα Ελένη συμμετέχοντας για 1η χρονιά στον Διαγωνισμό, διαγωνίστηκαν μεταξύ πολλών σχολείων από όλη την Ελλάδα και κατάφεραν να διακριθούν ανάμεσα σε εκατοντάδες συμμετοχές και περισσότερους από 5000 υποψήφιους. Η απονομή των βραβείων έγινε στο Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης το Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για την παγκόσμια ημέρα της Γαλλοφωνίας.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριες της Α? λυκείου Μπέλσι Ουρανία και Κλιάφα Ελένη που έδειξαν ιδιαίτερο ζήλο και διάθεση συμμετοχής στον διαγωνισμό. Ελπίζουμε η διάκριση αυτή να αποτελέσει κίνητρο για άλλες διακρίσεις και δημιουργικές επιτεύξεις στο μέλλον.

Γιατί γιορτάζεται η γαλλοφωνία;
Από το 1995 και κάθε Μάρτιο γιορτάζεται η γαλλοφωνία σε όλον τον κόσμο δεδομένου ότι η γαλλική γλώσσα δεν αποτελεί αποκλειστικό προνόμιο των Γάλλων. Η γαλλική είναι επίσημη γλώσσα 29 χωρών και περίπου 275 εκατομμύρια άνθρωποι επικοινωνούν καθημερινά στη γαλλική, στις πέντε ηπείρους. Σε αυτούς προστίθενται περίπου 125 εκατομμύρια άνθρωποι, οι οποίοι μαθαίνουν γαλλικά με τη βοήθεια 500.000 καθηγητών γαλλικής γλώσσας.

Ο ετήσιος εορτασμός της γαλλοφωνίας έχει αναφορά σε αυτήν τη γλωσσική κοινότητα. Ο υφιστάμενος Διεθνής Οργανισμός της Γαλλοφωνίας (OIF), που περιλαμβάνει 80 κράτη και του οποίου η Ελλάδα είναι μέλος από το 2004, είναι ένας οργανισμός που προωθεί τις αξίες της δημοκρατίας και των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και συνεισφέρει στην ειρηνική επίλυση των διαφορών. Ως εκ τούτου, η γαλλοφωνία είναι κάτι πολύ πιο ευρύ από μία απλή ομάδα χωρών που μοιράζονται την ίδια γλώσσα. Αποτελεί επίσης σημαντικό φορέα πολιτιστικής ποικιλομορφίας.

Βρίσκεστε εδώ: Home Το Σχολείο μας Διακρίσεις Απονομή βραβείων σε μαθήτριες του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2015