Το συγκεκριμένο εργαστήριο δημιουργήθηκε ύστερα από ενέργειες του Συλλόγου και πραγματοποιείται με δωρεά από το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος. Πρόκειται για ένα μοναδικό εργαστήριο σε δημόσιο σχολείο το οποίο μπορεί να αξιοποιηθεί από τους μαθητές του σχολείου τόσο για την διδασκαλία της Ρομποτικής που είναι σύγχρονη επιστήμη, όσο και στην εμβάθυνση σε τομείς των Φυσικών Επιστημών. Επιπλέον, στόχος είναι το εργαστήριο να αποτελέσει έναν κόμβο γνώσης για όλο τον νομό Τρικάλων. Επισημαίνεται ότι μέρος του εξοπλισμού του εργαστηρίου θα είναι διαθέσιμο για δανεισμό και σε άλλα σχολεία.

Πέρα από τον εξοπλισμό που αγοράστηκε με δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος, ο εξοπλισμός του εργαστηρίου εμπλουτίστηκε μέσα από χορηγίες εταιριών του ιδιωτικού κυρίως τομέα αλλά και από τη συμμετοχή του σχολείου σε μία σειρά ερευνητικών προγραμμάτων. Ετσι σήμερα ο εξοπλισμός του εργαστηρίου περιλαμβάνει περιλαμβάνει:

• 7 Σύγχρονα υπολογιστικά συστήματα
  • 8 Kit Ρομποτικής Lego EV3 Education Set
  • 4 Kit επέκτασης Lego EV3
  • 6 Inventors Kit Arduino
  • 3 Parrot Ar.Drone 2
  • Διαδραστικό Σύστημα
  • Τρισδιάστατος Εκτυπωτής (Cube 3)
  • Πολυμηχάνημα

Σε ότι αφορά τον εξοπλισμό,2 Kit ρομποτικής Lego EV3 θα δανείζονται σε εκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ19-20 του Ν. Τρικάλων για διάρκεια δύο εβδομάδων προκειμένου να τα χρησιμοποιούν.

Το συγκεκριμένο εργαστήριο δημιουργήθηκε έχοντας ως βασικούς στόχους:

1. Την διδασκαλία της ρομποτικής σε μαθητές.
  2. Την ανάπτυξη από μαθητές καινοτόμων εφαρμογών ρομποτικής κυρίως για επίλυση καθημερινών προβλημάτων.
  3. Την εισαγωγή των μαθητών στο χώρο της τρισδιάστατης σχεδίασης αλλά και της τρισδιάστατης εκτύπωσης.
  4. Την έρευνα γύρω από την επίδραση της εκπαιδευτικής ρομποτικής στην διδασκαλία εκπαιδευτικών αντικειμένων στους μαθητές.
  5. Την συμμετοχή σε ερευνητικά προγράμματα ρομποτικής.
  6. Την ενημέρωση των καθηγητών για την χρήση της  εκπαιδευτικής ρομποτικής στην διδακτική πράξη.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τόσο το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος που προχώρησε σε αυτή τη δωρέα όσο και τις εταιρίες - χορηγούς που μας στήριξαν και συγκεκριμένα την εταιρία "ΟΛΥΜΠΟΣ" για την χορηγία του τρισδιάστατου εκτυπωτή και την εταιρία "Google" για την έγκριση πρότασης που μας επέτρεψε να προχωρήσουμε στην αγορά των 3 Drones αλλά και των 6 Arduino Kits.

Δανεισμός Πακέτων Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

robotics labΣτα πλαίσια της προσπάθειας διάδοσης της χρήσης της εκπαιδευτικής ρομποτικής στη διδακτική πράξη, 2 kit ρομποτικής του Εργαστηρίου θα δανείζονται σε σχολεία των Τρικάλων για διάστημα 2 εβδομάδων. Με βάση τις δηλώσεις των εκπαιδευτικών και σε συνεργασία με το Κέντρο Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών Ν. Τρικάλων, καταρτήθηκε αρχικά το παρακάτω πρόγραμμα δανεισμού των πακέτων.

Σχολείο

Ημερομηνία Παραλαβής

Ημερομηνία Παράδοσης

1ο Γυμνάσιο Τρικάλων 11/01/2016 26/1/2016
1ο ΕΠΑΛ Τρικάλων 27/1/2016 11/2/2016
5ο Γυμνάσιο Τρικάλων 12/2/2016 29/2/2016
Μουσικό Σχολείο Τρικάλων 1/3/2016 16/3/2016
7ο Γυμνάσιο Τρικάλων 17/3/2016 4/4/2016
8ο Γενικό Λύκειο Τρικάλων 5/4/2016 20/4/2016

Η παραλαβή και η παράδοση θα γίνονται ύστερα από επικοινωνία των εκπαιδευτικών με τον υπεύθυνο του εργαστηρίου.

Βρίσκεστε εδώ: Home Το Σχολείο μας Εργαστήρια Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής