Ερευνητική Εργασία: "Εφαρμογές Ρομποτικής για λήψη περιβαλλοντικών μετρήσεων"

Η συγκεκριμένη Ερευνητική Εργασία έχει ως στόχο να μπορέσουν οι μαθητές να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία προκειμένου να αναπτύξουν εφαρμογές οι οποίες έχουν ως κύριο στόχο την λήψης ατμοσφαιρικών μετρήσεων για το περιβάλλον στο οποίο ζουν (θερμοκρασία, ποιότητα αέρα, υγρασία).

Συγκεκριμένα οι μαθητές είναι οργανωμένοι σε ομάδες (πέντε ομάδες συνολικά) και σε κάθε ομάδα υπάρχουν συγκεκριμένοι ρόλοι (αρχηγός, προγραμματιστές, μηχανικοί). Χρησιμοποιώντας τον εξοπλισμό του Εργαστηρίου Εκπαιδευτικής Ρομποτικής κάθε ομάδα σχεδιάζει και υλοποιεί κυκλώματα με χρήση Arduino, τα οποία ως κύριο στόχο έχουν την λήψη περιβαλλοντικών μετρήσεων. Στη συνέχεια συγκρίνουν τις μετρήσεις τους και διαπιστώνουν πιθανά σφάλματα στην κωδικοποίηση.

Ένα απλό κύκλωμα φαίνεται παραπάνω όπου κάθε ομάδα χρησιμοποίησε έναν αισθητήρα θερμοκρασίας και ένα led προκειμένου να μετρήσει την θερμοκρασία και αν αυτή ξεπεράσει ένα όριο να κάνει το led να ανάψει (θερμοστάτης). Προκειμένου να δοκιμαστεί το συγκεκριμένο κύκλωμα οι μαθητές κλήθηκαν να μειώσουν το όριο και με αυτό τον τρόπο διαπίστωσαν ότι το κύκλωμα λειτουργεί σωστά.

Κάθε ομάδα έχει το δικό της λογότυπο το οποίο σχεδιάστηκε από τα μέλη της ομάδας.

Βρίσκεστε εδώ: Home Το Σχολείο μας Εργαστήρια Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Μαθήματα Ρομποτικής Ερευνητική Εργασία: "Εφαρμογές Ρομποτικής για λήψη περιβαλλοντικών μετρήσεων"