Η πόλη των Τρικάλων

Η πόλη των Τρικάλων είναι μία πανέμορφη πόλη φιλόξενη σε κάθε επισκέπτη.

Η ιστορία της χάνεται στα βάθη των αιώνων (3 χιλιετία Π.Χ. ). Γνωστή στην αρχαιότητα ως Τρίκκη ήταν η πατρίδα του μεγάλου γιατρού της αρχαιότητας Ασκληπιού. Στη αρχαία Τρίκκη υπήρχε το πρώτο Ασκληπιείο (θεραπευτήριο) του τότε κόσμου. Οι ανασκαφές του αρχαιολογικού χώρου αποκάλυψαν σημαντικά ευρήματα.

Η Μεσαιωνική συνοικία της πόλης, στην σκιά του Φρουρίου, αποτελεί μια γραφική πινελιά μέσα στα σύγχρονα Τρίκαλα. Αποτελούσε την αρχοντογειτονιά της πόλης, τα παλιά σπίτια της συνοικίας χρονολογούνται από τον 17ο και 19ο αιώνα.
Την πόλη διασχίζει ο Ληθαίος ποταμός, η κοίτη του έχει μετατραπεί σε μια μικρή όαση με καταρράκτες και θεαματικά σιντριβάνια.

Τα παρακάτω video δημιουργήθηκαν στα πλαίσια της εργασίας που είχε ανατεθεί σε μαθητές της Α' Λυκείου και αφορούσε την δημιουργία ενός video με θέμα την πόλη των Τρικάλων και γενικότερα τον νομό μας. Τα video δημιουργήθηκαν με χρήση του προγράμματος Movie Maker ενώ η μουσική επένδυση έγινε με μουσική η οποία φέρει άδεια χρήσης Creative Commons Attribution-NonCommercial 3.0 Unported (CC BY-NC 3).

ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΠΕΛΣΙ Α2

ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΩΤΟΥΛΑ - ΙΩΑΝΝΑ ΠΑΠΠΑ (Α2)

Βρίσκεστε εδώ: Home Το Σχολείο μας Ιστορία - Πόλη