Ο ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΑΓΑΘΟΚΛΗΣ ΑΖΕΛΗΣ ΣΤΟ 7ο ΛΥΚΕΙΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

Σήμερα, είχαμε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον κ.Αζέλη Αγαθοκλή, σχολικό σύμβουλο Φιλολόγων του Νομού Τρικάλων, τέως Διευθυντή του 7ου Λυκείου και συγγραφέα πολλών βιβλίων. Ο κ. Αζέλης, προσκεκλημένος από τη Δ/ντρια, κ. Τσιοτινού Αθανασία, με την ιδιότητα του συγγραφέα του βιβλίου Ιστορίας Προσανατολισμού, συνομίλησε με τους μαθητές της ομάδας Ανθρωπιστικών Σπουδών, απαντώντας με προθυμία στις ερωτήσεις τους, αφενός για τη συγγραφή ιστορικού έργου γενικότερα, αφετέρου για τον τον τρόπο-μέθοδο συγγραφής του κεφάλαιου του βιβλίου που έγραψε ο ίδιος. Στη συνέχεια έδωσε συμβουλές στους μαθητές για τον τρόπο μελέτης της ιστορίας και επεξεργασίας των πηγών.Τέλος, παρουσίασε στους μαθητές, βήμα βήμα, τη μέθοδο επεξεργασίας-ανάλυσης εικόνας ως ιστορικής πηγής. Ο κ. Αζέλης υποσχέθηκε στους μαθητές ότι θα ξανάρθει σύντομα στο σχολείο μας. Αυτό το διαφορετικό μάθημα, εκτός από τη διδάσκουσα του μαθήματος, παρακολούθησαν όλοι οι φιλόλογοι του σχολείου, η κ.Γρίβα, η κ.Κάβουρα, η κ. Τζιώρα, η κ. Λυγούρα και η κ. Γιαννούλη.

Επίσης, ο κ. Αζέλης είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου και να τους επιμορφώσει.

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Αζέλη που ανταποκρίθηκε στη διπλή πρόσκλησή μας, που είναι πάντα αρωγός και πολύτιμος σύμβουλος της εκπαιδευτικής διαδικασίας, πολύτιμος φίλος και συνεργάτης του σχολείου μας.